Ratownictwo Wodne, jako przykład wychowania młodego człowieka

Ratownictwo wodne jest jedną z aktywności sportowych, jakie promujemy wśród młodzieży.

Razem z powołanym przez nas Stowarzyszeniem Ratownictwa i Sportów Wodnych NURT na pływalni „Pingwin” w Warszawie organizujemy zajęcia z ratownictwa, gdzie młodzież ćwiczy ratownicze sposoby pływania, holowania, a także doskonali pływanie sportowe.

Dodatkowo organizujemy obozy ratownicze, gdzie umiejętności nabyte na pływalni przekładamy na pływanie w jeziorze, ćwicząc akcje ratownicze, a także pływając na skuterach lub motorówkach.

Nasze zajęcia i obozy są idealnym sposobem na rozwinięcie swoich pływackich możliwości oraz nabycie wiedzy i umiejętności w ratowaniu poszkodowanych w wodzie.

Ale ratownictwo wodne daje o wiele więcej korzyści niż możliwość rozwoju zawodowego.

Dzięki treningom młodzież odczuwa skutki konsekwentnej pracy, która jest niezbędna wszędzie, zarówno w szkole, w sporcie, jak i w przyszłości w pracy. Dzięki systematycznej pracy ludzie rozwijają się, stają się lepsi. Doskonale można to zaobserwować na przykładzie trenowania ratownictwa. Każde zajęcia to kolejna pokonana przeszkoda, podniesienie poprzeczki, stanie się lepszym i silniejszym.

Ratownictwo wodne to także odpowiedzialność. Na naszych treningach, jak i obozach przekazujemy młodzieży wartości, które budują ich odpowiedzialność względem kolegów, ale także odpowiedzialność za samych siebie. W przyszłości nasi podopieczni nabiorą uprawnień do pracy m.in. jako ratownicy wodni, a to wiąże się z dużą odpowiedzialnością za innych. Jednak, aby pomagać innym, trzeba być samemu zorganizowanym, czego też uczymy na naszych wyjazdach. Dlatego na obozach młodzieżowych z WindZone Travel uczestnicy mają dużo swobody ale i obowiązków, dzięki którym uczą się odpowiedzialności.

Ratownictwo wodne to też zaufanie. Wszystkich naszych podopiecznych uczymy jak ważne jest zaufanie do drugiej osoby, jak wpływa na życie, a przede wszystkim jak je ułatwia. Dzięki zaufaniu współpraca z innymi staje się łatwiejsza, co jest dosyć istotne w życiu prywatnym i w przyszłości w pracy. Każdego uczestnika obozu WindZone Travel obdarzamy zaufaniem i obserwujemy, jak z niego korzysta.

W ratownictwie wodnym zaufanie jest niezbędne, gdyż pracuje się (i podejmuje akcje) w zespołach, w których każdy musi być pewien, że kolega/koleżanka zrobi swoje.

Kolejnym aspektem, jaki cechuje nasze podejście do ratownictwa wodnego jest czynnik społeczny. Grupa, która trenuje razem, wyjeżdża razem i ma wspólny cel – integruje się bardziej niż każda inna. Uczestnicy, którzy poznają się na zajęciach lub obozach mają wspólne zainteresowania.

Nasi adepci często podejmują się pracy razem z kolegą z grupy/obozu, a z czasem znajomość ta zmienia się w przyjaźń nierzadko do końca życia.

Ostatnim powodem dla którego dobrze jest rozpocząć z nami przygodę z ratownictwem jest… dobra zabawa! Oczywiście ratownictwo wodne to wszystko to, o czym wspomnieliśmy wyżej, ale w życiu potrzebna jest też rozrywka czy sportowa adrenalina. Dzięki trenowaniu ratownictwa wodnego uczestnicy mają dostęp do sprzętu i wyposażenia, z jakim na co dzień młodzież nie ma kontaktu. Dodatkowo odwiedzają miejsca, które też często są niedostępne. A trenując wspólnie dostarczają sobie dodatkowej adrenaliny m.in. na obozach płynąc open water 1 km.

Podsumowując, ratownictwo wodne to nie tylko umiejętność ratowania poszkodowanych ludzi w wodzie, to także nauka konsekwentnej pracy, odpowiedzialności, zaufania i budowania relacji społecznych oraz możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu lub pokonywania strachu skacząc np. z wieży 5m do wody!

Dzięki tym cechom młodzież ,która wyjdzie z pod naszych skrzydeł będzie nie tylko świetnie pływała, ale też świeciła przykładem dla innych, jak na ratownika wodnego przystało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.